Mosina – Opony, Stolica Polski i Elegant z Mosiny

Mosina – Opony, Stolica Polski i Elegant z Mosiny

Mosina - Opony, Stolica Polski i Elegant z Mosiny

Mosina to niewielkiej wielkości miasto położone w województwie wielkopolskim. Bliskie sąsiedztwo Poznania sprawia, że jest to popularna „sypialnia” mieszkańców Grodu Piastów. Mosina to jednak nie tylko domki rodzinne i mało miasteczkowy senny klimat. Mosina może pochwalić się ciekawą historią i faktem bycia lokalnym „zagłębiem wulkanizacyjnym” – Dla miasta Mosina opony to przysłowiowy chleb powszedni. Dlaczego?

Opony Mosina

„Opony Mosina” to dwa słowa występujące razem równie często, jak „Pyra” i „Poznań”. Historia zaczęła się od, zlokalizowanego niedaleko Mosiny, Zakładu Produkcji Opon Stomil w jednej z dzielnic Poznania – Starołęce. Fabryka, w której produkowano opony i ogumienie do aut osobowych od 1928 roku była, dla mieszkańców takich miejscowości jak Mosina, Puszczykowo czy samego miasta Poznań, lokalnym  i pożądanym zakładem pracy. Znajdowali tam zatrudnienie zarówno młodzi jak i starsi mieszkańcy Mosiny. W czasach PRL-u był to największy zakład przemysłu wulkanizacyjnego w Polsce. Jeśli z roku na rok rosło zapotrzebowanie na samochodowe opony, Mosina i okoliczne miejscowości były miejscami w których nie brakowało chętnych rąk do pracy. Sprawiało to, ze z czasem zakład zwiększał zatrudnienie.

Niestety wraz z nadejściem nowego ustroju, rodzime ogumienie zostało wyparte przez zagraniczne opony. Mosina straciła dużego pracodawcę, znalazła jednak biznes, dzięki któremu wyrażenie „opony Mosina” można spokojnie uznać za jedno słowo. Mosina jest bowiem miastem o największym nasyceniu zakładów wulkanizacyjnych w Wielkopolsce na jednego mieszkańca.

Stolica Polski – Rzeczpospolita Mosińska

Nie Poznań, nie Szczecin, a nawet nie Wrocław tylko Mosina to miasto, o którym można powiedzieć że było stolicą Polski. Co prawda tylko na czas 5 dni, ale i tak na zawsze wryło się to w historią naszego kraju. Cała historia wydarzyła się podczas Wiosny Ludów, kiedy to Polska nie istniała na mapie Europy. Na terenach okupowanych trwał jednak bitewny nastrój i atmosfera nieposłuszeństwa wobec zaborcy Pruskiego rosła. Przebywający w Mosinie prawnik, Jakub Krotowski-Krauthofer, był jednym z dowódców powstańców walczących z oddziałami pruskimi. 3 maja 1848 roku. Ogłosił i proklamował powstanie Rzeczpospolitej Mosińskiej – nowej stolicy niepodległego Państwa Polskiego. Po 5 dniach walk z oddziałami pruskimi, powstańcy zostali jednak rozbici w Bitwie pod Rogalinem, a Mosina wróciła do swojej dawnej nazwy i funkcji.

Elegant z Mosiny

Chyba najbardziej znaną postacią, kojarzącą się z Mosiną, jest Elegant z Mosiny. Określenie to przeszło do języka potocznego i jest często używane w żartach. Elegant z Mosiny odnosi się z przekąsem do pewnego sposobu bycia – przesadnie dostojnego, dżentelmeńskiego. Najbliższe znaczeniu jest powiedzenie „słoma z butów wystaje” w odniesieniu do osoby, która chce być postrzegana jako uosobienie cech elegancji, przykrywając jednocześnie cechy pospolitego wieśniaka.

Etymologia „Eleganta z Mosiny” kojarzona jest z historią, w której burmistrz tego miasta został zaproszony na obiad do burmistrza Poznania. Wystrojony strzelił jednak gafę, wskazującą na wiejskie maniery.

Dodaj komentarz