Auschwitz Birkenau Krakow – Wycieczka dla turysty zza granicy

Auschwitz Birkenau Krakow – Wycieczka dla turysty zza granicy

Auschwitz Birkenau Krakow – Wycieczka dla turysty zza granicy

Wybierając się w podróż na południe Polski, a dokładnie w okolice Krakowa, warto zapoznać się z wycieczkami lokalnymi, które są tam organizowane. Można dzięki temu w jeden dzień zwiedzić Lwów, pojechać do Kopalni Soli w Wieliczce lub zwiedzić obóz koncentracyjny w Oświęcimiu (Auschwitz Krakow).

Obozy w Oświęcimiu i Brzezince (Auschwitz Birkenau Krakow) stały się symbolem terroru i ludobójstwa. Początkowo istniał tylko jeden obóz – Auschwitz I, dopiero dwa lata po jego uruchomieniu powstał drugi obóz Auschwitz Birkenau (Auschwitz Birkenau Tour). Obóz Auschwitz I zaczął działać w połowie 1940 r. Jego funkcją był obóz koncentracyjny, czyli miejsce powolnej zagłady, wynikającej z warunków nieludzkiej egzystencji. Z upływem czasu obóz w Oświęcimiu stał się również ośrodkiem natychmiastowej, masowej zagłady Żydów. Początkowo obóz koncentracyjny Auschwitz został stworzony dla Polaków. Stanowił on jedno z głównych miejsc wyniszczania Polaków. Zgodnie z nazistowskim planem wymordowania Żydów zamieszkujących tereny okupowane przez Niemców, obóz w Auschwitz stał się również miejscem masowej eksterminacji Żydów. Byli oni uśmiercani w komorach gazowych, a następnie paleni w piecach. W obozie w Oświęcimiu (Auschwitz Tours) prowadzono również eksperymenty medyczne. Prowadzący szpital obozowy doktor Josef Mengele skupiał się na znalezieniu genetycznych uwarunkowań cech aryjskich u dzieci oraz na zwiększeniu ilości ciąż mnogich w celu szybkiego wzrostu populacji niemieckiej. Wykorzystywał do tego dzieci, przede wszystkim bliźniaki, a przeprowadzane na nich eksperymenty były bardzo okrutne. Josef Mengele był główną osobą, która dokonywała selekcji przybywających ludzi z całej Europy. Wystarczył mu rzut oka na osobę przed nim, żeby określić czy ktoś jest zdolny do pracy czy nie. Jednym ruchem dłoni wskazywał niezdolnych pracy, którzy byli skazani na śmierć w komorach gazowych. Bardzo znane jest zdjęcie, gdy Josef Mengele stoi na rampie obozu Auschwitz Birkenau i dokonuje selekcji kolejnego transportu ludzi.

Obóz w Brzezince powstał w 1942 r,, dwa lata po utworzeniu obozu w Oświęcimiu. Obóz Auschwitz Birkenau powstał po kontroli obozu Auschwitz I przez Heinricha Himmlera. Wówczas powstał pomysł, żeby stworzyć podobny obóz, ale jeszcze większy od macierzystego, który miał pomieścić 100 000 jeńców wojennych. Obóz miał również służyć jeszcze szybszej masowej zagładzie Żydów. W obozie Auschwitz Birkenau zginęło ok. 90% ofiar przebywających w kompleksie obozów Auschwitz. Początkowo Niemcy stawiali budynki z cegieł, które miały być miejscem noclegowym dla więźniów. Niestety stawianie takich budynków trwało dłużej niż początkowo zakładali, dlatego resztę budynków stanowiły drewniane baraki, które były zamawiane i przywożone już gotowe ściany do postawienia. W barakach znajdowały się drewniane „prycze”, pozbijane deski, na których po wycieńczającym dniu pracy spali więźniowie. W barakach znajdowały się również wiadra, do których więźniowie wypróżniali się. W barakach zamieszkiwanych przez mężczyzn po środku znajdowała się „rynna” wykopana w ziemi, do której się wypróżniali.

Jest to tylko namiastka tego jak wyglądało życie w kompleksie obozowym Auschwitz (Auschwitz Tours). Każdy z nas powinien odwiedzić te miejsce pamięci i przeżyć na własny sposób te okrucieństwo, które się tam dokonywało. Wycieczki dla turystów zza granicy Auschwitz Birkenau Tour organizuje biuro podróży: http://cracowvisit.com/auschwitz-birkenau-krakow-tours.html).

1 Comment

Dodaj komentarz