Wakacje w Polsce – 3 ciekawe miejsca

Wakacje w Polsce – 3 ciekawe miejsca

Wakacje w Polsce - 3 ciekawe miejsca

Wakacje w Polsce mogą być równie – lub bardziej nawet – fascynujące, ciekawe i piękne, jak wakacje zagraniczne. To nie ulega wątpliwości. Trzeba tylko dokonać dobrych wyborów. A zatem: gdzie pojechać na wakacje w Polsce? Oto trzy propozycje.

1. Pieszo lub na rowerze – skałki, zamki, jaskinie

Jura Krakowsko – Częstochowska to wymarzone miejsce na piesze i rowerowe wycieczki, choć oczywiście dostępne i bardzo wygodne jest też zwiedzaniem samochodem lub przy pomocy busów. Bazę założyć można w jednej z agroturystyk, choćby w Ojcowie. Jura oferuje piękne widoki, białe formacje skalne o niezwykłych kształtach, jak choćby w podkrakowskiej Dolince Kobylańskiej; liczne zamki – z najbardziej chyba olśniewającym dzięki swemu położeniu (i z galerią obrazów) zamkiem w Piaskowej Skale, koronkowym zamkiem Tenczyn w Rudnie czy ogromnym, białym kamiennym zamkiem Ogrodzieniec, przypominającym wielkiego jaszczura, po którego schodach i napowietrznych komnatach chodzi się co najmniej godzinę. Naprzeciwko – gród Birów, piękne miejsce, w którym można zobaczyć, jak wyglądały średniowieczne polskie osady. Całkiem niedaleko kolejna atrakcja: Pustynia Błędowska. I oczywiście jaskinie, dostępne do zwiedzania, jak choćby jaskinia Wierzchowska czy Nietoperzowa. Ba, można nawet popływać na kajakach. Wszystko to, a nawet o wiele więcej (jak choćby inne jeszcze zamki Szlaku Orlich Gniazd) w odległości kilku, kilkunastu czy kilkudziesięciu maksymalnie kilometrów od siebie – i od Krakowa, którego Stare Miasto i Wawel przy okazji po prostu trzeba zobaczyć.

2. Urok małego miasteczka i olśniewających zabytków

Znany jest chyba najbardziej Kazimierz nad Wisłą, do którego zwiedzania zachęca niemal każdy tekst o wakacjach w Polsce – i nic dziwnego. Tu jednak chcemy polecić inne miasto, szczycące się kilkudziesięcioma zabytkami na naprawdę niewielkiej powierzchni. Jest tu i zamek kazimierzowski (w środku ciekawe wystawy), i stary rynek ze ślicznym ratuszem, zadbanymi kamieniczkami, mnóstwem kwiatów i kawiarenek, i Dom Długosza z wystawą osobliwości, i wiele starych kościołów (m.in. cudownie barwne freski średniowieczne), i winnica, i wielki wąwóz. Obok zakole Wisły i Góry Pieprzowe, słynne z największej w Europie ilości gatunków dzikiej róży. A wokół tego miasta na wzgórzu, jak okiem sięgnąć – sady, wiosną pokryte kwiatami, latem – uginające się od owoców, zwłaszcza jabłek. Co to za miasteczko? Sandomierz. Bardzo polecamy.

3. Zalety zabytkowego miasta i szumiące morze

Najwspanialej te zalety łączy, jak sądzimy, Gdańsk. Widok nad Motławą jest po prostu oszałamiający. Zdobione kamienice bogatych kupców tak ładne, że nie sposób oderwać oczu. Przy tym atmosfera ciągłego święta: uliczne orkiestry, żonglerzy, mistrzowie ognia, Jarmark Dominikański. Można zamieszkać w namiocie na jednym z pól, ale lepiej chyba na kilkanaście dni choćby popławić się tu w luksusie, w międzynarodowym towarzystwie, w luksusowym hotelu lub w hostelu. Świąteczna atmosfera miasta i szumiące morze z szerokimi plażami, przy których także wynająć można domki, są gwarantem świetnego i w pełni relaksującego czasu. W razie potrzeby można pomyśleć o wzięciu kredytu na wakacje, by nie musieć w tym wyjątkowym czasie troskać się o nic, nawet przygotowanie posiłków – taki czas da nam siłę na kolejne miesiące pracy.

Dodaj komentarz